Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Японска кухня

2 posters

Go down

Японска кухня Empty Японска кухня

Писане  c0lourblind- Нед 16 Окт 2011, 16:35

Японска кухня Fake-japanese-food


Японската кухня несъмнено е една от най-здравословните в света. Ястията й са известни с великолепния си външен вид. Малцина обаче знаят, че основната храна е вареният ориз, а всичко друго като зеленчуци, месо, риба се сервира за подсилване на вкуса му. Именно оризът оформил кулинарните традиции в Япония. Думата gohan - варен ориз, на японски означава и "ядене". Това е красноречиво свидетелство за структурата на японското хранене. Имената на японските ястия се образуват според броя на допълнителните блюда, сервирани към супата или ориза. Най-обикновеното се нарича Ichiju-Issai, което означава 'супа плюс едно блюдо' и обикновено включва супа, ориз и мариновани зеленчуци. Най-разпространеното ястие е Ichiju-Sansai (супа плюс три блюда) и включва, освен супата и ориза, три ястия приготвени с различни техники (печено, варено, задушено, сурово и т.н.). Ichiju-Sansai приключва с мариновани зеленчуци и зелен чай.
Японска кухня Column_202


Тъй като японците са островна нация, те консумират много морски продукти и водорасли. В началото на миналия век в менюто им започват да навлизат говеждото месо и пилешкото и в днешни дни са неотменна част от него.
През 6-8 в. огромно влияние върху японския начин на хранене оказал Китай, откъдето се внасяли зелен чай и соя в огромни количества. Принципите на будизма, залегнали в основата на китайския, а оттам – и в японския начин на живот, се основават върху уважение към всяка форма на живот и избягване на употребата на месо. Така месото на практика отпада от японското меню чак до 9 век.

От Китай дошли и Менруй (макаронените изделия), които заемат съществено място в японската кухня. В Япония те са три вида:
    udon - плоски или кръгли, дебели 5-8 мм, направени от от пшеничено брашно

Spoiler:
    soba - тънки кафяви спагети от брашно от елда (гречка)

Spoiler:
    ramen - тънки светложълти пшенични спагети (известни у нас като “нудълс”).

Spoiler:
Удон и рамен се готвят в зеленчуков или месен бульон и се поднасят винаги топли, докато соба могат да се консумират и студени, сервирани в рибен бульон.

Днес японската кулинария става все по-популярна по цял свят. Тази популярност е свързана и с философското отношение на японците към храната – тя трябва да радва както окото, така и стомаха.
Със сигурност може да се твърди, че дълголетието на японците е пряко свързано със здравословната храна, която употребяват. Ето някои от основните японски ястия:

Sushi
Японска кухня Column_101

Може би най-популярният представител на японската кухня. Съществуват множество видове, но две от съставките са общи: sushi-meshi (прясносварен ориз, смесен с оцет) и морски дарове. Прародителите на съвременното суши са дошли в Япония от Южна Азия. Те са се различавали и по вкус, и по външен вид от рибните хапки, които похапваме днес. Всъщност става дума за въвеждане в Япония на нов способ за съхранение на риба – след като я почиствали, нареждали я в големи съндъци на слоеве и посипвали всеки слой със сол. Най-отгоре се поставяла тежка каменна преса. След няколко седмици тази преса се сменяла с по-лек капак. След няколко месеца престоялата пресована риба се смятала готова за употреба. Днес в някои токийски ресторанти все още се приготвя суши по този оригинален способ. То се нарича нари-зуши.
Днешният си вид сушито придобило в края на 19 век благодарение на талантливия готвач Yohei, който пръв се отказал от “консервираната” и започнал да предлага сурова риба. Нововъведението бързо добило популярност. В последствие се появили два стила в приготвянето на суши –
    kansai (стил от град Осака, Район Кансай)
    edo (от Токио, който тогава се наричал Едо).

В Токио пък работят по друг способ – типичното за този стил nigiri-zushi
Spoiler:
в превод означава “оформено с ръце”. С ръце майсторите правят от ориз хапки-топчета, върху които поставят риба, миди или хайвер. Nigiri-zushi се сервират винаги като чифт, защото японците не обичат числата 1 и 3. Рибата или мидите могат да се топнат в сос, след което се изяждат с хапката ориз.

Сушито, което ние винаги си представяме, когато чуем това наименование, е всъщност maki-zushi - малки рулца риба или зеленчук, обвити в ориз и увити в nori (хартия от водорасли). Консумира се на няколко хапки.
Spoiler:

Съществуват много други видове суши
    Chirashi-zushi означава поръсено, сервира се в широка купа и се прави със скариди, сашими и други мoрски дарове.

Spoiler:
    Chakin-zushi е сушимеши в яйчен крем.

Spoiler:
    За Inari-zushi се приготвя легло от пържено тофу (соево сирене) , което се пълни със сушимеши и зеленчуци.

Spoiler:
    Oshi-zushi е типичен представител от Осака, има квадратна форма и за прифотвянето му се използва маринована в оцет или варена риба. Пресова се в специална кутия (oshizushihako).

Spoiler:
    Temaki-zushi има конусовидна форма и се прави с риба-тон, саке, лук и ume-shiso (пюре от японска слива, подправено с мента).

Spoiler:
    В soba-zushi sushi-meshi се замества със soba.

Spoiler:
Сушито се поднася със соев сос, уасаби и настърган джинджифил. С джинджифила не се подправя рибата, а се поставя в устата между две хапки, за да “измие” вкуса от първата и да подготви небцето за следващата. Със сосовете и подправките не бива да се прекалява, защото това ще промени вкуса на рибените хапки и ще обиди готвача.


Темпура е още едно ястие, популярно по цял свят, но, за съжаление, малко познато у нас.
Японска кухня Tempura

Tempura съчетава в себе си в най-голяма степен главните принципи и особености на японската кухня – използването само на най-пресни продукти, прецизното изпълнение, което превръща ястието в произведение на изкуството. Японците са превърнали дори баналното паниране в проява на висше майсторство, чиято цел е след топлинната обработка да се запази първоначалният вкус на продукта.

Макар че днес Tempura се смята за квинтесенцията на японската кухня, това ястие по произход е европейско. Пристигналите през 16век португалци научили японците да приготвят риби, зеленчуци и морски продукти в панировка. Естествено, за кратко време ястието било напълно адаптирано към местните вкусове. Избират се най-пресните продукти, панировката се приготвя от яйца, брашно и ледена вода и се използва веднага. Ако престои дори за кратко, се изхвърля. Панировката се нанася на съвсем тънък слой около продукта. Пуска се за кратко в кипящо олио. При запържването не бива да се сменя температурата. Да се уцели точния момент, в който е готова темпурата, е въпрос на голяма практика. Готовата златиста храпка представлява свежа сърцевина, покрита с тънка хрупкава коричка. Разбирачите си поръчват отделни видове темпура, но повечето посетители на японски ресторанти предпочитат асорти – риби, скариди, октопод, картофи, патладжан или зеленчуци.

Други ястия:
    Okonomiyaki - омлет със зеленчуци и месо, който се пече върху вградена в масата плоча.

Spoiler:
    Teppanyaki - ястия от месо, риба или зеленчуци, изпечени върху плитка тавичка, наречена “teppan”. Продуктите се консумират направо от тавичката.

Spoiler:
    Yakitori - шишчета от печено пилешко или патешко месо.

Spoiler:
    Wagashi - сладкиши от оризово брашно, захар и адзуки /японски боб/. Японците ги приготвят с разнообразни форми и цвят.

Spoiler:
    Donburi е японската дума за купичка за ядене, но тя е и общото име на група от ястия, приготвени с ориз и добавка от пилешко и яйца (Oyakodon), свинско (Katsudon), говеждо (Gyudon), водорасли и риба тон (Tekkadon), змиорка и соев сос (Unadon)

Spoiler:
    Nabemono е общото название на различни видове яхнии, характерни за зимата. Nabemono се готви направо на масата и в приготвянето се включват всички. Типични nabe-ястия са Sukiyaki (тънко нарязано говеждо и зеленчуци), Shabu-shabu (тънко нарязано говеждо, гъби и лук), Yose-nabe (морски дарове, зеленчуци и/или пилешко), Chiri-nabe (риба и зеленчуци), Kaki-nabe (стриди и зеленчуци), Dotenabe(стриди и паста Мисо), Yanagawa-nabe (щипок, ревен, яйца), Ishikari-nabe (сьомга, зеленчуци, паста Мисо и масло) и много други.

Spoiler:
    Sashimi - сурови парчета тънко нарязани морски дарове, които се сервират със соев сос смесен с уасаби или джинджифил според вида им: риба-тон, сепия, скумрия, октопод, скариди. Sashimi се приготвя и от риба Фугу, но само от обучени майстори-готвачи, които отстраняват отровните й части.

Spoiler:


За японската кухня е особено важно ястието да съответства на сезона. Сезонността с използването на продуктите тогава, когато са най-вкусни. Например нежните и хрупкави бамбукови връхчета се използват предимно пролетно време. Коренът на лотоса се предпочита през есента и пролетта. От древни времена се счита, че пържената змиорка възстановява силите по време на летните горещини. Дори е имало специален ден, в който се е консумирала. Според лунния календар, той е бил в средата на юли.

Сезонността се проявява и в задължителното украсяване на ястията със символите на съответния сезон. Например през лятото, в задушните и горещи дни, снежнобелите японски спагети Удон се украсяват със свежи червени листа от Перила, носещи прохлада и възбуждащи апетита. Есенно време храните се украсяват с листа от клен, цветове на хризантема, а морковите и ряпата, се изрязват във формата на кленови листа. Даже някои японски готвачи се специализират в изготвяне на цветя от зеленчуци. От малки парчета ряпа, моркови и тиква, те пресъздават цветовете на ириса или розата и ги правят да изглеждат като истински.
Всеки сезон е представен от съответните японски спагети udon: зимата с мандарини, пролетта с хурма (вид японска слива), лятото с пъстърва.
Сезонността се отразява и при подреждането на масата. В есенните и зимните месеци на масите в ресторантите се поставят купички с камъчета, в които са забодени малки книжни чадърчета. Това символизира бита на японския селянин да разтваря сламен чадър, когато вали.

Японците обичат да кръщават ястията с екзотични имена. Например пържената сепия се нарича 'борови шишарки', защото лъскавите парченца сепия приличат на шишарки. Месното ястие във фолио носи романтичното име 'сребърни ладии', а разбитата на пяна настъргана ряпа - 'облаци от ряпа', ястието от кокоше месо и яйца е 'родители и деца'. Наскоро по магазините се появява и специално консервиран сос за италиански спагети, наречен 'рай за кухнята'. Tyakin (специална памучна тъкан, използвана при чаената церемония за подсушаване на чашите) е дала името си на един от най-известните сладкиши, приготвен от сладки картофи, защото именно в нея се изцеждат сварените картофи.

Добавки и подправки в японкста кухня:
Gobo (корен от репей)
    След като се обели, коренът трябва веднага да се постави в оцет, който да отнеме горчивия му вкус. Използва се като съставка за салати, супи и други ястия.

Daikon
    Гигантска бяла ряпа, която се консумира настъргана или сварена на супа.

Kanten (agar-agar)
    Естествен желатин, добит от водорасли.

Mirin
    Сладък оризов ликьор, който се прибавя към риби и меса, за да "обере" тежкия им мирис. С него се приготвя оризът за суши.

Sake
    Оризово вино, което съдържа 12-15% алкохол. Вкусът на различните видове варира от много сладко до много горчиво. За пиене се сервира както горещо, така и студено, употребява се често и в готварството.

Соев сос
    Внесен от Китай през 6 век. Също като китайския бива тъмен и светъл, но и двата вида са по-пречистени и леки. Използва се за sushi и sashimi, както и за tofu и за японските пелмени gyoza.

Togarashi
    Лют червен пипер

Teriyaki
    Сладък сос за печени меса. Състои се от соев сос, захар и сладко оризово вино.

Wasabi
    Японски хрян. При сервирането на sashimi се поднася настърган в соев сос. Рядко се намира пресен, обикновено се продава под формата на паста или изсушен и смлян на прах.

Бамбукови филизи
    Младите бамбукови клонки са богат източник на фибри. Тъй като са трудни за обработка, обикновено се продават варени и в консерва. В България могат да се купят от китайските магазини.

Листа от хризантема
    Теза листа са различни от листата на декоративното растение. Богати са на витамин С, калций, желязо. Използват се за салати и супи.

Wakame
    Сушени водорасли съдържат големи количества калций, витамини В1, В2 и С и йод. Оставят се във вода, за да се рехидратират. Използват се в салати, супи, яхнии.

Shiitake
    Сушени гъби, подобни на българските печурки. На китайски се наричат "сян гу". Преди употреба трябва да се накиснат във вода. Водата може да се използва за сосове и супи, с нея могат да се подхранват стайните растения.

Гъби Enoki
    Богати са на витамини В1 и В2. Използват се в супи и салати.

Джинджифил
    Подправка, характерна за всички азиатски кухни. С нея се овкусяват както меса, така и зеленчукови ястия.

Ядки от гинко
    Семената на дървото гинко се белят преди кулинарна употреба. Продават се и в консерви. Използват се за овкусяване на задушени и пържени ястия.

Nori
    Водорасли на листа – зелени водорасли, които се пресоват на тънък лист и се изсушават под специални лампи. Богати на протеини, калций и желязо, с тях се завиват хапките суши. Съществува и друг вид нори, който се стрива и се поръсва върху окономиаки.

Tofu
    Соев продукт, които напомня сирене. Богато е на протеин, но няма холестерол и е лесно смилаемо. Японското е много по-меко от китайското.

Wagarashi
    Японска люта горчица – приготвя се от семената на черната рапица. Използва се за салатни дресинги.

Konbu
    Кафяви морски водорасли. Притежават дълбок пикантен вкус. Богати са на калий, калций и йод. Съдържащите се в тях аминокиселини понижават кръвното налягане. Използват се в dashi и в ястията nabe.

Renkon
    Лотосов корен. Съдържа много нишесте, витамин С и желязо. След отрязването трябва да се постави в оцет. Използва се в салати от мариновани зеленчуци.

Miso
    Паста от ферментирали соеви семена. Има много видове miso, но основно се разделят на червено и бяло в зависимост от цвета. Бялото е по-меко и по-сладко на вкус. Мисото се разтваря във вода, за да се получи супа, която е второто по важност ястие на японската трапеза след gohan, т.е. ориза.

Beni shoga
    Туршия от червен джинджифил. Гарнитура от нарязан джинджифилов корен, маринован в оцет и сол.

Картофено нишесте
    Разтворено във вода се използва като сгъстител на супи и сосове. В него могат да овалят парчета месо или риба преди паниране.

Komezu
    Оризов оцет. Има по-мек вкус от останалите винени или плодови оцети. Помага за запазването на естествения цвят на зеленчуците и премахва горчивия им вкус. Използва се за дресинги, при приготвянето на ориз за суши.

Shichimi togarashi
    Смес от седем подправки. Сместа съдържа млени люти червени чушки, черен пипер, сусам, изсушена кора от мандарина, изсушени зелени водорасли nori, семена от бодлив ясен, семена от коноп (Cannabis sativa) и маково семе. Поръсва се върху нудълс, yakitori.

Taro
    Ядивната грудка на едно източно растение. Богат източник на протеини, използва се в супи и яхнии.

Sakura ebi
    Сушени скариди. Малки скаридки, които са изсушени заедно с черупките си. Използват се при приготвянето на окономиаки и на панирани ястия.

Mitsuba
    Детелина. Нежните листенца на детелината се използват за салати и супи. Поставят се в последната минута на готвенето.

Kabu
    Бяла ряпа. Съдържа калций и протеини. От нея се правят туршии, използва се в супи и яхнии.

Бобови кълнове
    В японската кухня се използва покълнал зелен фасул.

Dashi
    Бистър бульон от риба тон и кафяви морски водорасли. Даши-но-мото е същият бульон, само че инстантен или на кубчета.


От китайската кухня японците са заели още соса “хойсин” и соса от стриди. Подобно на китайците, и те готвят предимно с фъстъчено и сусамово масло.

Овкусяващи съставки:
риба тон, daikon (вид ряпа), dashi (бульон от риба и водорасли), чесън, джинджифил, лимонов сок, mirin (сладко оризово вино), miso (паста от соя), оцет от оризово вино, sake, водорасли, сусамово олио, японски босилек, соев сос, захар, wasabi (японски хрян).


Източници: gotvarstvo.georgievi.net, bgkulinar.net и Google
Статиите са отчасти променяни, така че Allanimes си запазва авторското право.

Можете да се включвате с различни рецепти, които сте изпробвали или да попитате за такава, която можете да си забъркате вкъщи. В следващия пост ще видите рецептите за някои по-лесни японски ястия и сладкиши с достъпни за нашия климатичен пояс продукти. Ще ви помоля да не давате изчанчени рецепти с продукти, които не могат да се намерят и закупят навсякъде в България.


Последната промяна е направена от c0lourblind- на Нед 16 Окт 2011, 18:11; мнението е било променяно общо 1 път
c0lourblind-
c0lourblind-
Администратор

Age : 29
Groups I'm in : Японска кухня 8873675920a788425f138d487e548a78
Location : Gallifrey
Job/hobbies : nerd
Humor : аpathetic
Reputation : 22
Брой мнения : 2293
Дата на регистрация : 01.05.2008

http://www.pottermore.com/

Върнете се в началото Go down

Японска кухня Empty Re: Японска кухня

Писане  c0lourblind- Нед 16 Окт 2011, 18:08

Onigiri - Оризови топки
Японска кухня 2011_04_14-onigiri
    Съставки:
    4 чаши сварен ориз (най-подходящ е sushi-meshi)
    8 ленти от сушени nori (водорасли)
    Сол на вкус

    * За пълнежа:
    UME (кисели сливи) / осолени сьомга на скара (малки хапки) / kombu tsukudani. Топките могат да се напълнят с всичко - майонеза, различни видове пушени меса, различни сосове (общо взето каквото имате подръка). Ориза също може да се подправи по ваш избор.

    Начин на приготвяне:
    Сварете ориза. Сложете около половин чаша сварен ориз в купичка. Направете кладенче в центъра на ориза и сложете от пълнежа. Намокрете ръцете си във вода, така че оризът да не лепне по тях. Разтрийте малко сол по ръцете си. Поставете ориза от купичкат в ръцете си. Завийте пълнежа, така че да остане вътре в топката. Оформете като кръг или триъгълник, като натиснете леко с двете си длани. Завийте топка ориз с лента от Nori.



Пиле с Мед
Японска кухня Chicken-300x208

    Необходими продукти (за 4 порции):
    8 пилешки крилца
    4 см. корен от джинджифил (може и сушен)
    3 с.л. соев сос
    сока на 1 лимон
    3 с.л. мед
    3 скилидки чесън
    1/2 с.л. чили на прах
    2 с.л. неосолено кашу или фъстъци
    1 резен ананас
    2 стръка пресен лук


    Начин на приготвяне:
    1. Разделете пилешките крилца на 2 в тавата и отстранете краищата им.
    2. Смесете настръгания джинджифил със соевия сос, лимоновия сок, меда и чилито на прах. Намажете крилцата с 1/3 от соса.
    3. Загрейте предварително фурната до 220°С и запечете пилешкото за 30-40 мин., като обърнете и полеете крилцата със соса на 15-20-тата минута.
    4. Запечете фъстъците или кашуто, докато покафенеят.
    5. Нарежете ананаса на малки парченца и го добавете към пилето за 5 минути преди края на печенето.
    6. Сервирайте крилцата като ги украсите с пресен лук и фъстъци.
    Време за приготвяне: 60 минути




Оризови Кюфтета
Японска кухня DSC05962

    ориз - 2 ч.ч.
    лук - 2 глави
    яйца - 2 бр.
    брашно - 2 с.л.
    черен пипер, сол - на вкус
    олио - 1 к.ч.
    брашно или галета за овалване - около 1/2 ч.ч.

    За доматения сос:
    олио - 2 с.л.
    брашно - 3 с.л.
    доматено пюре - 2 с.л. (или два настъргани домата)
    сол - на вкус

    1. Сварете поистения и измит ориз.
    2. Задушете нарязания на дребно лук и го прибавете към ориза.
    3. Добавете разбитите яйца и черния пипер.
    4. Посолете сместа и я омесете.
    5. Оформете кюфтета, всяко от които оваляйте в брашно или галета и изпържете.

    Проготвяне на доматения сос:

    1. В сгорещеното олио запържете брашното до златисто след което разредете с малко вода.
    2. Бъркайте непрекъснато до получаването на гладка рядка каша.
    3. Прибавете размитото с 2 с.л. вода доматено пюре (или настърганите домати).
    4. По желание посолете.



Маринована краставица
Японска кухня _44883

    МАРИНАТА
    1/2 чаша (125 мл) гореща вода
    1 с л оцет
    1 с л захар
    (на вкус) лют пипер
    1 склидка чесън

    2 с л сол
    250 мл гореща вода
    1 краставица

    Приготвяне:
    1. Краставицата се нарязва на половинка и след това се маха семето.
    2. Нарязва се на кубчета.
    3. Посипва се със сол и се залива с гореща вода.
    4. Оставя се за 30 минути.
    5. Изважда се, поставя се в купа или буркан и се залива с маринатата.
    6. Задължително се оставя за цяла нощ в хладилника.


Пържен ориз
Японска кухня Oriz39

    Съставки:
    4 ч. ч. сварен ориз (или 1 ч. ч. суров)
    1 ч. ч. замразен грах (размразен)
    2 с. л. ситно настърган морков
    2 яйца (разбити)
    1/2 ч. ч. лук (нарязан на кубчета)
    1 1/2 с. л. масло
    2 с. л. соев сос
    сол
    черен пипер.

    Начин на приготвяне:
    1) Сложете 2 ч. ч. вода да врат, прибавете ориза и щипка сол и го оставете да ври в покрита тенджера 20 мин. След това го сложете в голяма купа и го оставете да изстива в хладилника.
    2) Опържете яйцата на средна температура, като в момента на пърженето ги отделяте на малки парченца.
    3) Когато оризът се охлади до стайна температура прибавете граха, моркова, яйцата и лука в купата.
    4) Разтопете маслото в голям тиган на средно висока температура. Когато маслото се разтопи изсипете купата с ориза, прибавете соевия сос, щипка сол и черен пипер и пържете като бъркате често 6-8 мин.



Tорта от сирене
Японска кухня Japonski3

    Необходими продукти за тортата:
    250 гр крем-сирене със стайна температура ("Филаделфия" или някакво друго)
    50 гр меко краве масло
    140 гр захар
    100 мл прясно мляко
    60 гр брашно
    20 гр нишесте
    6 яйца
    сока от 1/2 лимон
    щипка сол

    За декорация:

    пудра захар
    5-6 с.л. мармелад от сливи
    2-3 с.л. коняк или ром

    Начин на приготвяне:
    Облечете вътрешността на форма за торта с откопчаващи се страни (дъното и стените) с хартия за печене, а отвън я обвийте с минимум три пласта алуминиево фолио.
    Разделете белтъците и жълтъците на яйцата. Разбийте белтъците на пухкава пяна, прибавете захарта и солта и продължете да разбивате, до получаването на твърд сняг.
    В друга купа, на бавни обороти на миксера, разбийте маслото и крем-сиренето до пухкавост. Без да спирате да разбивате, прибавете лимоновия сок, един по един жълтъците, млякото и смесеното с нишестето и пресято брашно.
    Добавете разбитите белтъци в сместа от сирене и с лъжица или силиконова лопатка, много нежно ги смесете до получаването хомогенна маса. Не бъркайте! Просто загребвайте смес от дъното на купата и я преобръщайте.
    Изсипете сместа в подготвената форма.
    Загрейте фурната на 150 градуса по Целзий. Загрейте около 1.5 л вода до кипене. Формата с тортата поставете в по-голяма тава, а в нея налейте врялата вода. Водата трябва да покрие около половината от височината на формата с тортата.
    Печете 60 минути, като не отваряте фурната по никакъв повод.
    Извадете веднага изпечената торта от фурната, внимателно развийте фолиото, махнетете стената на формата и я освободете от хартията за печене.
    Поръсете тортата с пудра захар и я оставете да се охлади напълно.
    Сервирайте поляна с малко топъл мармалад от сливи разтопен на слаб огън с 2-3 лъжици коняк или ром.


Памукови тортички
http://4.bp.blogspot.com/_CXBWX61yXdc/TDSX4bRIIUI/AAAAAAAAI2A/l3DnAvobhYQ/s1600/26a.JPG

    Продукти:
    30 г масло
    40 г брашно (пресято)
    3 бр. яйца
    40 мл кондезирано мляко
    1 ч.л. ванилия екстрат
    50 г захар


    Приготвяне:
    Маслото се разтопява на слаб огън, маха се от огъня (да не е много горещо), добавя се пресятото брашно и се разбърква на гъста каша. Леко разбитите жълтъци се добавят в млякото, разбърква се добре, а след това се изсипва в маслената смес, бърка се до пълно съчетаване на смесите. Белтъците се разбиват на сняг с миксер на най-висока степен около 1 минута и постепенно се добавя захарта. 1/3 от разбитите белтъци се добавя към сместа от жълтъци и се разбъркват енергично до пълно хомогенизиране, а след това се добавя и останалата белтъчна смес, която много леко се обърква с лъжица или шпатула. Получената смес трябва да има въздушни мехурчета на върха. Разделя се във форми-чашки. Пече се над водна баня при 170 C в продължение на 8 минути, намалява се до 150 C и се пече още 20 минути. След като се извадят от фурната, веднага се обръщат надолу върху решетка, за да не спаднат.


Шабу-шабу
Японска кухня D8jk7l00000397ds

    Продукти:
    300 г пилешко месо
    300 г телешко или свинско месо
    1/4 зелка
    3 бр. моркови
    2 бр. тиквички
    2 бр. чушки
    250 г гъби
    лук
    сварени спагети
    зеленчуков бульон
    100 мл соев сос
    100 мл бяло вино

    Приготвяне:
    Месото се нарязва на тънки лентички, а зеленчуците на парченца. Пускат се едно по едно във вряща вода и се слага кубчето бульон. След като всичко уври се прибавят предварително сварените спагети. Разбърква се, да поври още 1 минута и се сервира, като се залива със сос всяка порция. Сосът се приготвя като кипнат заедно соевия сос и виното.


Салата с риба тон
Японска кухня Kartofsal-300x225

    Продукти:
    200 г сирене Ементал или кашкавал
    250 г картофи
    50 г грах консерва
    250 г риба тон от консерва или друга риба по избор
    1 глава лук
    1 ч.л. горчица
    1/4 ч.ч. олио
    3 с.л. оцет
    щипка захар
    1 ч.л. черен пипер
    сол
    маслини за украса

    Приготвяне:
    Картофите се сваряват и обелват. Горчицата се разбива добре с олиото. Добавят се оцета, солта, черният пипер и захарта. Разбива се хубаво. Прибавят се ситно нарязания лук, настърганият Ементал, нарязаните на кубчета картофи, грахът и рибата. Обърква се. Слага се в подходяща чиния и се украсява с маслини.
c0lourblind-
c0lourblind-
Администратор

Age : 29
Groups I'm in : Японска кухня 8873675920a788425f138d487e548a78
Location : Gallifrey
Job/hobbies : nerd
Humor : аpathetic
Reputation : 22
Брой мнения : 2293
Дата на регистрация : 01.05.2008

http://www.pottermore.com/

Върнете се в началото Go down

Японска кухня Empty Re: Японска кухня

Писане  Na-chan no Hime Нед 16 Окт 2011, 18:45

    Dorayaki
    Японска кухня Dorayaki02

    Японска кухня Dorayaki-1


    Spoiler:

    За приготвянето са необходими:
    3 яйца
    150гр захар
    1 чаена лъжичка сода за хляб
    180 грама брашно
    250-300 грама паста от сладък боб
    За приготвяне на "палачинките"
    Начин на приготвяне:
    1. Трите яйца и захарта се разбиват добре в купа, докато захарта се разтвори напълно и сместа стане хомогенна
    2. Разтворете содата за хляб в около 3 супени лъжици вода.
    3. Пресейте брашното, след което го добавете към сместа и разбъркайте добре.
    4. Поставете тиган или тенджерка на загрят котлон и добавете малко олио. Изчакайте да се загрее и леко намалете котлона.
    5. С черпак излейте малко от сместа в средата на тигана, така че да се образува малка палачинка (около 10-ина см в диаметър).
    6. Изчакайте около 2 мин, докато на повърхността се образуват мехурчета и обърнете от другата страна. След около още 2 минути извадете от тигана и повторете, докато приготвената смес свърши.

    За сладкия боб:
    180 грама червен боб адзуки, или друг вид червен боб
    1чаша захар
    щипка сол
    Начин на приготвяне:
    1. Измийте боба и го поставете в тенджерка вода да заври на силен огън, след което изцедете боба и изхвърлете водата
    2. Поставете частично свареният боб в тенджерка и налейте около 3 чаши вода.
    3. Оставете боба да заври на силен огън, след което намалете котлона и захлупете тенджерата. Оставете да къкри, докато бобът омекне (между 45 мин и 1 1/4 час.) До тогава почти цялата вода трябва да се е абсорбирала от боба. ( Ако докато ври, вдоата се изпарява твърде бързо, може да добавите допълнително вода, за да не загори )
    4. Добавете захарта и разбъркайте внимателно, докато пастата се нагрее равномерно и стане лъскава.


    Има 2 начина на оформяне на готовите дорaяки: единия е да вземете 1-2 лъжички от сладката бобена паста и да ги сложите по средата на една "палачинка", след което да я прегънете на две и да я притиснете за да не се отваря (като пица Калцоне). Другият е просто да сложите 2 "палачинки" една върху друга и помежду им да сложите от пастата.
    В случай, че не ви се отдаде пиготвянето на пастата от сладък боб, можете по желание да напълните палачинките с друг пълнеж, например шоколад :)

    Източник: http://nakama-bg.com/
Na-chan no Hime
Na-chan no Hime
Модератор

Female
Age : 28
Location : Пловдив
Job/hobbies : Защото ти никога не плачеш, аз плача вместо теб.
Humor : Тръгвам си от мястото, на което ти продължаваш да живееш.
Reputation : 2
Брой мнения : 574
Дата на регистрация : 29.05.2010

http://fanfictionbg.bestforumlife.com/

Върнете се в началото Go down

Японска кухня Empty Re: Японска кухня

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите